Dyskusyjny Klub FilmowyPowiększenie

O nas

Stowarzyszenie Kwidzyński DKF „Powiększenie” powstał w 2000 roku. DKF powołała do życia grupa ludzi zainteresowana filmem ambitniejszym, niż ten, który można było oglądać w kinie w tamtym czasie. Stawialiśmy na kino autorskie. Chcieliśmy przedstawiać filmy z różnych stron świata. W tym celu po jakimś czasie zaczęliśmy organizować w ramach oddzielnych projektów przeglądy. Jako pierwszy narodził się „Przegląd Kina Europejskiego”, który w tym roku miał swoją piątą edycję. W ramach przeglądu staramy się pokazywać najciekawsze filmy europejskie roku poprzedniego. Co roku mamy problem z wyborem 6 najlepszych filmów, bo wbrew temu, co widać w kinach, w Europie powstaje corocznie wiele wartościowych filmów. Co roku też, chcąc poznać opinię widzów na temat przeglądu, przeprowadzamy ankietę z prośbą o ocenę całej imprezy i wybór najlepszego filmu. I co roku nasi widzowie oceniają przegląd na piątkę.

    Jako, że wśród naszych stałych widzów jest sporo młodych ludzi, chcemy przedstawić im również to, co najlepsze w kinie polskim. I tak narodziła się kolejna cykliczna impreza – Przegląd Kina Polskiego. W ramach tego przeglądu pokazujemy filmy nagrodzone na gdyńskim festiwalu filmów polskich. Czasami jest problem z dotarciem do kopii, bo filmy polskie mają słabą dystrybucję.

     Również dla młodych widzów postanowiliśmy przypomnieć wybrane filmy twórców światowego kina, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii kina. Do tej pory przedstawiliśmy sylwetki Federico Felliniego, Akira Kurosawy, Krzysztofa Kieślowskiego i  François Truffaut.

     Od początku swego istnienia DKF organizował co roku Powiatowy Konkurs Wiedzy o Filmie. W bieżącym roku chłopcy z Prabut : Szymon Kowalczyk i Dawid Kosiedowski po zdobyciu I miejsca w powiatowym i III – w wojewódzkim etapie konkursu zakwalifikowali się do finału Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie. W ubiegłym roku przy finansowej pomocy władz miasta rozpoczęła działalność Młodzieżowa Akademia Filmowa. Udział w zajęciach może brać młodzież z ostatniej klasy gimnazjum i ze szkół ponadgimnazjalnych. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu pod kierunkiem nauczycieli kwidzyńskich szkół ponadgimnazjalnych. Cały cykl akademii ma trwać trzy lata i ma za zadanie zapoznać

młodzież z terminologią filmową, historią kina polskiego i powszechnego. W trzecim roku młodzież będzie miała okazję wykorzystać swoje wiadomości w praktyce. Przewidujemy bowiem, że uczestnicy napiszą scenariusz i nakręcą krótki film. We wrześniu 2007 roku zaczną się zajęcia na drugim roku cyklu i planujemy rozpocząć zajęcia z kolejnym rokiem.

      Pierwszy pokaz w ramach DKF odbył się w pierwszy poniedziałek września 2000 roku. Filmy wyświetlane są w każdy poniedziałek o godzinie 19.00 w kwidzyńskim kinie od września do końca czerwca. W czasie wakacji seanse nie odbywają się. Wymienione wyżej przeglądy prezentowane są w ciągu trzech dni po dwa seanse dziennie o godzinie 18.00 i 20.00. Prezentacja filmografii wybranego twórcy odbywa się zwykle na przełomie października i listopada, przegląd filmów polskich – w lutym, a przegląd filmów europejskich – w maju. Wszystkie przeglądy cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców Kwidzyna. Na cotygodniowych pokazach liczba widzów ustabilizowała się na poziomie kilkudziesięciu.

Oczywiście ilość widzów zależy od repertuaru i pogody, ale generalnie jesteśmy zadowoleni, że zainteresowanie naszymi propozycjami nie spada.

     W ubiegłym roku, po raz pierwszy DKF wystąpił do Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej o dofinansowanie statutowej działalności. Przyznane nam środki przeznaczyliśmy na zakup książek o tematyce związanej z historią i teorią kina oraz filmów na DVD. Z filmów staraliśmy się wybrać takie, które każdy szanujący się kinoman i kinomaniak powinien znać. Zbiory te dostępne są w czytelni biblioteki pedagogicznej w budynku Centrum Komputerowo – Językowego.

     Obecnie zarząd DKF „Powiększenie” pracuje w składzie :

 - prezes Zbigniew Koban

 - skarbnik Bogdan Zamośny

 - sekretarz Alicja Kosiek